Jak zbudować ostre koło

Informacje zawarte na tej stronie możesz i powinieneś odbierać w kategorii ewangelizacji ;-)


Dzięki magicznemu licznikowi zauważyłem, że dużo ludzi szuka informacji o tym, jak zbudować sobie ostre koło. Wychodząc im na przeciw chciałbym podzielić się swoim skromnym doświadczeniem i subiektywnym zdaniem w tym temacie.

Żeby zrozumieć dlaczego podejmowałem takie a nie inne decyzje, należy mieć na uwadze to, że:

  • staram się minimalizować koszty,
  • nie ruszam, jeśli coś działa,
  • lubię stalowe ramy i rometowskie rowery.

Rower "źródłowy"

Pytamy znajomych, pewnie mają gdzieś w piwnicach / garażach jakiegoś starego rometa, którego się mniej (np. za wódkę) lub bardziej (np. za darmo) chętnie pozbędą. Można też poszperać po aukcjach internetowych i kupić na przykład zjawiskowy czechosłowacki rower turystyczny. Można też kupić drogą ramę torową…

Rama i widełki

  • Milsze dla oka są smukłe szosowe widełki (np. Mistral, Jaguar) niż toporne "widły" w Wagancie.
  • Ładniej wyglądają proste profilowane rury biegnące od korbowodu do tylnych haków (np. Jaguar) niż rury wygięte (np. Wagant, Mistral).
  • Fajnie, jeśli rama ma z tyłu zamiast obleśnej przyspawanej blachy do montażu bagażnika (np. Wagant, Mistral) - smukłą rureczkę do zamocowania tylnego hamulca (np. Jaguar).

Demontujemy wszystkie zbędne naszym zdaniem rzeczy, możemy również pokusić się o odpiłowanie zbędnych elementów, np. uchwytu do dynama.

Jeśli rama ma haki "otwarte do tyłu" - łatwiej będzie wyregulować napięcie łańcucha. Z reguły jednak ramy mają haki "otwarte do przodu".

Koła i piasty

  • Piasty z wysokimi kołnierzem robią wrażenie.

Z przednim kołem nie ma problemu - jeśli było krzywe to dajemy do centrowania (lub robimy to sami, jeśli potrafimy) i już!

Z tylnym jest trochę roboty - wolnobiegi w starszych rowerach były nakręcane i trzeba je odkręcić. W to miejsce nakręcimy zębatkę o wybranej przez nas ilości zębów oraz kontrę. Dodatkowo trzeba wycentrować koło tak, aby tylna zębatka znajdowała się w jednej linii z przednią. Tylne koła z reguły centruje się na tzw. parasol (koło jest "płaskie" z prawej strony, patrzą od tyłu). Tym razem musimy wypchnąć zębatkę w prawo, więc będzie to odwrotny parasol.

Jeśli jesteś to w stanie zrobić samemu - szacunek! Jeśli nie - znajdź DOBRY warsztat! Jeśli mieszkasz w Bydgoszczy, to polecam:

SKLEP ROWEROWY
Grzegorz Bleja
85-791 Bydgoszcz, ul. Langego 19
tel. +48 52 344 21 13

Zębatki, korba, przełożenie

  • Korba "na kwadrat" wygląda lepiej od klinów.
  • Przednia zębatka nie powinna mieć osłony.

Z przednią zębatką nie powinno być specjalnego problemu - jeśli jest to zębatka z dwoma lub trzema trybami to odkręcamy wszystkie zbędne tryby. Jeśli się da to zdejmujemy również osłonę. Nie mam również zaufania do wynalazków typu: zębatka przykręcana na 3 śruby do elementu korby prawej - zębatka i korba prawa powinny stanowić jedność. O jeden element który może się popsuć mniej…

Zebatkę tylną

tylna zębatka hartowanie
kontra
przelozenie

Łańcuch

rozmiary łańcuchów

Kierownica

branek
ucięty odwrócony baranek
bawole? rogi
20cm

Siodełko

szosowe

Hamulec

przedni, szczękowy, najlepiej symetryczny
manetka hamulca z dodatkową dźwignia lub zwykła (nie szosowa)
szosowa na zgięciu

Pedały

Utrata kontaktu z pedałem w przypadku ostrego koła jest tożsama z utratą kontroli na napędem, dlatego trzeba używać:

  • nosków
  • pedałów SPD lub innych wpinanych
  • ubijaków do jajek

Inne

Bagażnik / Torba

Bagażnik psuje surowy wygląd, ale ma pozwala zabraie na trochę jako błotnik

większa torba, np duży trójkąt na ramę wyciera napisy

Błotniki

Buty

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 License.