Duxford

Uczestnicy

Ja.

Plan

Okazało sie że w Anglii też jest długi weekend, bo pierwszy poniedziałek maja to May Day. Korzystając z okazji postanowiłem pojechać do muzeum w pobliskim Duxford.

Wyjazd - 5 maja 2008 r.

Wyruszyłem z Great Cambourne, wjechałem na drogę prowadzącą do Cambridge i po chwili skręciłem w prawo, w stronę Bourne. Minąłem kilka małych miejscowości i dotarłem do Haslingfield. Tam odnalazłem drogę prowadzącą do Barrington i… okazało się że Cambridgeshire wcale nie jest takie płaskie! Napotkany podjazd był dość stromy (w drodze powrotnej zauważyłem nawet stosowny znak) mając na uwadze brak przerzutek, ale na szczęście niezbyt długi. Po minięciu kolejnych miejscowości dotarłem do Thriplow, wjechałem na dość ruchliwą trasę A505 i po chwili byłem już na parkingu przy muzeum.

Muzeum naprawdę robi wrażenie! 6 hangarów z samolotami, głównie brytyjskimi i amerykańskimi. Nie brakuje również samolotów niemieckich z okresu drugiej wojny światowej, radzieckiego MiGa 21 czy potężnego śmigłowca Mi-24. Jest nawet miniaturowa łódź podwodna! Do tego na zewnątrz stoi kilka maszyn pasażerskich (Concorde jest w hangarze pierwszym), B-17 (drugi w hangarze szóstym), a nad lotniskiem latają różne cuda. Jakby tego było mało na końcu jest Land Warfare Hall, w którym jest mnóstwo sprzętu lądowego, głównie z okresu II wojny światowej. A za tym budynkiem jest mały poligon, po którym jeżdżą czołgi (np. T-34 z napisem Вперед на Берлин). I jeszcze w ten dzień odbywał się Classic and Sports Car Show!

Pochodziłem, pooglądałem, niestety nie mogłem spędzić w muzeum całego dnia… Postanowiłem wrócić tą samą drogą którą dotarłem do Duxford. Okazało się to dość łatwym zadaniem, nie musiałem wcale patrzeć na mapę. Do czasu! Nie wiem jak to się stało, ale w Haslingfield po prostu nie skręciłem w stronę Harlton i pojechałem prosto. Przy okazji zobaczyłem z bliska to (nie wiem jaka jest fachowa nazwa tych urządzeń, wydaje mi się że należą do Obserwatorium Uniwersytetu w Cambridge). Zorientowałem się, że coś jest nie tak, cofnąłem się i już bez przygód wróciłem do domu.

Odnośniki

Zdjęcia

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 License.