Oksford

Uczestnicy

Tylko ja.

Plan

Dostarczyć rower do Oksfordu. Dlaczego? Przemek H. mieszał w Oksfordzie, a za moja namową kupił (eBay) rower Raleigh Silhouette w Cambridge. Umówiłem się na odbiór, zapłaciłem i zostawiłem rower w garażu na Perne Road w Cambridge, razem z moim Raleigh-em. Któregoś dnia przyjechałem rowerem Przemka z Cambridge do Cambourne, więc byłem już gotowy do realizacji założonego planu. Trasę z Cambridge do Oksfordu znalazłem wcześniej w internecie, dla pewności zaopatrzyłem się też w wydruki z Google Maps.

Wyjazd - 17 lutego 2008

Przez kilka dni przed wyjazdem obserwowałem prognozę pogody na sobotę. Z dnia na dzień przewidywana temperatura była niestety coraz niższa, na szczęście dzień miał być słoneczny. I rzeczywiście - było chłodno, lecz słonecznie i raczej bezwietrznie.

Wyruszyłem z Great Cambourne i przez Lower Cambourne dotarłem do Caxton. Po minięciu Great Gransden i Weresley dojechałem do trasy opisanej powyżej. W Ampthill miałem problemy z odnalezieniem poprawnej drogi, ponieważ nie zaznajomiłem z planem przed wyjazdem i trochę czasu mi zajęło odkrycie, że trasy w nawiasach kwadratowych to jedynie directions to usefull amenities. Teren zaczęło robić się nieprzyjemnie pagórkowaty, więc przeprosiłem się z przerzutką, która częściowo zrekompensowała mój brak kondycji. Jechałem jak po nitce zgodnie z wytyczona trasa, minąłem Quainton Road railway station (czołg na stacji?) i… zgubiłem się. W okolicach Brill przejechałem niepotrzebnie kilka mil do Ludgershall i z powrotem. Widocznie po przejechaniu ponad 60 mil moja umiejętność czytania ze zrozumieniem po angielsku znacznie spada i skręciłem w prawo żeby dotrzeć do Touchbridge Cottage, zamiast skręcić w prawo w Touchbridge Cottage (sharp 90deg right at Touchbridge Cottage). Później wspiąłem się na ostatnią z większych górek (Woodperry Hill) i zamiast skręcić w stronę Islip - jak sugerował plan - pojechałem prosto. Już po zmierzchu dotarłem do Oksfordu od połnocno-wschodniej strony i trzymając się w pobliżu Eastern Bypass Road dotarłem do celu podróży - Mandelbrote Drive.

Powrót

Autobusem X5.

Podsumowanie

Dystans - około 80 mil. Na dłuższy niż przewidywałem czas przejazdu miały wpływ przede wszystkim:

  • niska temperatura i konieczność zatrzymywania się mniej więcej raz na godzinę aby rozgrzać stopy,
  • nieznajomość trasy, co wymuszało częste przystanki aby skonsultować aktualne położenie z mapą i planem przejazdu,
  • brak kondycji.

Dodatkowo odkryłem, że dwukrotnie Google Maps nie wiedziało o istniejących drogach.

Linki

Zdjęcia

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 License.